International Kicksled and Scooter Association
Eurocup Classement : 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012
Eurocup Race results : 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012


Footbike Eurocup Race Results 2005

Individual Eurocup races 2005:

Swansea 20 km | UK 2005
Swansea 1 km | UK - 1000 m 2005

Sankt Wendel | GER - long distance race 2005
Sankt Wendel | GER - 1000 m 2005

Helsinki sprint | Finland - 1000 m. 2005
Helsinki marathon | Finland - marathon 2005
Italy European championship | all distances 2005
Nymburk | Czech Republic - long distance race 2005
Prague | Czech Republic - 8 km race 2005
Oldenzaal | The Netherlands - dropout race 2005
Oldenzaal | The Netherlands - long distance race 2005

Relay | team Eurocup races 2005:
Nyburk | Czech Republic 2005

Oldenzaal | The Netherlands 2005
Swansea | UK 2005




NL: Sunday 4 June 2005
eurocup individual race 2005 (drop out race)

Drop out race - Oldenzaal, The Netherlands
Organized by stepteam Twente
Coordinated by Nederlandse Autoped Federatie and IKSA
(Veteran class is 45+)

Men dropout race - day 1      
  Name Startnr. Nat. Team Category rounds
1 Hannu Vierikko 66 FIN Ketkupolkka senior 15
2 Karel Cvalin 72 CZ PSP KK Plzen senior 15
3 Erwin Borremans 39 BEL Ketkupolkka senior 15
4 Marco Cecchetti 68 ITA Avis Canavese-Alieni senior 12
5 Michal Spinka 73 CZ R+Penco Praha senior 12
6 Lars Kessler 38 GER   senior 12
7 Arend van der Velde 55 NED   veteran 1 9
8 Mario Gargano 70 ITA Avis Canavese-Alieni senior 9
9 Federico Torti 67 ITA Avis Canavese-Alieni senior 9
10 Martijn Dashorst 59 NED Stepteam Heerenveen senior 8
11 William van Geloof 36 NED Stepteam Made senior 8
12 Vincent Gooiker 49 NED Stepteam Twente senior 8
13 Peter de Vogel 48 BEL   senior 7
14 Roel van der Velde 60 NED Selles Kamperzeedijk senior 7
15 Renè Elzinga 56 NED   senior 7
16 Paul Wigbers 54 NED Stepteam Twente senior 6
17 Marc Ypma 40 NED Red Bende senior 6
18 Marco Grevel 58 NED   senior 6
19 Gerard van Oorschot 41 NED Stepteam Made veteran 2 5
20 Erik de Groot 47 NED   senior 5
21 Marco Mazzoli 69 ITA Avis Canavese-Alieni senior 5
22 Arnold Tuinman 61 NED Selles Kamperzeedijk senior 4
23 Pieter-Jan van Loo 63 NED Selles Kamperzeedijk senior 4
24 Peter Bomas 51 NED Stepteam Twente senior 4
25 Klaus Küppenbender 35 GER   senior 3
26 Herman Gooiker 52 NED Stepteam Twente veteran 3 3
27 Gerben Koridon 64 NED Selles Kamperzeedijk senior 3
28 Eric van der Meide 65 NED Selles Kamperzeedijk senior 2
             
             
Women dropout race - day 1
  Name Startnr. Nat. Team/club Category  
1 Hermien Koers 9 NED Selles Kamperzeedijk senior
2 Anezka Zykova 15 CZ Ultima Praha senior  
3 Kristyna Babickova 14 CZ R+Penco Praha senior  
4 Ilse Ypma-Bijl 3 NED Red Bende senior  
5 Mireille Boschma 11 NED Selles Kamperzeedijk senior  
6 Thijza Brouwer 10 NED Selles Kamperzeedijk senior  
7 Elisa Viglio 12 ITA Avis Canavese-Alieni senior  
8 Conny Brans 2 NED Oudenbosch senior  


 


NL: Sunday 5 June 2005
eurocup individual race 2005 (long distance)

Long distance race - Oldenzaal, The Netherlands
Organized by stepteam Twente
Coordinated by Nederlandse Autoped Federatie and IKSA
(Veteran class is 45+)

Men long distance race 42,195 km (17 rounds + 395 start diff.)
  Name nr. Nat. Team Category time
1 Hannu Vierikko 66 FIN Ketkupolkka senior 1:34:52
2 Erwin Borremans 39 BEL Ketkupolkka senior 1:35:32
3 Karel Cvalin 72 CZ PSP KK Plzen senior 1:35:33
4 Michal Spinka 73 CZ R+Penco Praha senior 1:38:35
5 Federico Torti 67 ITA Avis Canavese-Alieni senior 1:38:37
6 Lars Kessler 38 GER   senior 1:38:40
7 Renè Elzinga 56 NED   senior 1:38:41
8 Marco Cecchetti 68 ITA Avis Canavese-Alieni senior 1:38:42
9 William van Geloof 36 NED Stepteam Made senior 1:38:43
10 Vincent Gooiker 49 NED Stepteam Twente senior 1:42:10
11 Martijn Dashorst 59 NED Stepteam Heerenveen senior  
12 Roel van der Velde 60 NED Selles Kamperzeedijk senior  
13 Mario Gargano 70 ITA Avis Canavese-Alieni senior  
14 Erik de Groot 47 NED Stepteam Groningen senior  
15 Gerard van Oorschot 41 NED Stepteam Made veteran 1  
16 Paul Wigbers 54 NED Stepteam Twente senior  
17 Marc Ypma 40 NED Red Bende senior  
18 Peter de Vogel 48 BEL   senior  
19 Peter Bomas 51 NED Stepteam Twente senior  
20 Albin Rikkerink 46 NED Stepteam Twente senior  
21 Marco Grevel 58 NED   senior  
22 Pieter-Jan van Loo 63 NED Selles Kamperzeedijk senior  
23 Arnold Tuinman 61 NED Selles Kamperzeedijk senior  
24 Jurgen Gunter 75 GER   senior  
25 Marco Mazzoli 69 ITA Avis Canavese-Alieni senior  
26 Martijn van Geloof 37 NED Stepteam Made senior  
27 Herman Gooiker 52 NED Stepteam Twente veteran 2  
28 Eric van der Meide 65 NED Selles Kamperzeedijk senior  
29 Gerben Koridon 64 NED Selles Kamperzeedijk senior DNF
             
 
Women long distance race - day 2 ( 33,395 km, 15 rounds + )
  Name nr. Nat. Team Category time
1 Hermien Koers 9 NED Selles Kamperzeedijk senior 1:27:36
2 Kristyna Babickova 14 CZ R+Penco Praha senior 1:35:00
3 Anezka Zykova 15 CZ Ultima Praha senior 1:37:13
4 Mireille Boschma 11 NED Selles Kamperzeedijk senior 1:41:25
5 Conny Brans 2 NED Oudenbosch senior 1:45:11
6 Jolanda Gooiker 6 NED Stepteam Twente senior 1:53:22
7 Saskia Rikkerink 4 NED Stepteam Twente senior 1:53:22
8 Elisia Viglio 12 NED Avis Canavese-Alieni senior  


 


CZ: Saturday May 21 2005
eurocup individual race 2005 (28,5 / 23 km)

Endurance race Nymburk, Czech Republic
Organized by R plus Penco Praha and Ultima K.lap Team
Coordinated by Ceska Rollo Liga and IKSA

Men 28,5 km
Team
Team
Category
Time
Europoints
1
Hannu Vierikko
Ketkuopolkka Helsinki
Finland
Veteran
57:31.7
40
2
Ladislav Provod
PSP KK Plzen
Czech Republic
Senior
57:41.0
35
3
Karel Cvalín
PSP KK Plzen
Czech Republic
Senior
58:23.8
31
4
Petr Pešta
PSP KK Plzen
Czech Republic
Senior
58:29.3
27
5
Michal Pešta
PSP KK Plzen
Czech Republic
Senior
1:01:42.5
24
6
Michal Špinka
R+Penco Praha
Czech Republic
Senior
1:01:59.7
21
7
Jan Vlášek
Ultima K.Lap Team
Czech Republic
Senior
1:02:00.0
18
8
Mario Gargano
Team Alieni
Italy
Senior
1:02:01.1
16
9
Jaroslav Tlapa
Ultima K.Lap Team
Czech Republic
Senior
1:02:01.1
14
10
R. Jisl
Kidokai Jablonec
Czech Republic
Senior
1:02:01.8
12
11
Pavel Legát
R+Penco Praha
Czech Republic
Senior
1:02:37.2
10
12
Milan Gazárek
Ultima K.Lap Team
Czech Republic
Veteran
1:03:04.1
9
13
Arend van der Velde
Stepteam Twente
The Netherlands
Veteran
1:04:01.7
8
14
Michael. Matek
R+Penco Praha
Czech Republic
Veteran
1:05:00.3
7
15
Lars Kessler
Germany
Germany
Senior
1:05:28.3
6
16
Jaroslav Novák
Kolobeh CB
Czech Republic
Veteran
1:06:11.2
5
17
Harry Hutten
Steenbergen -NL
The Netherlands
Veteran
1:08:41.1
4
18
Roel van der Velde
Selles-Kamperzeedijk
The Netherlands
Junior
1: 09:14.7
3
19
Rostislav Tocík
Jafiduto Kadan
Czech Republic
Senior
1:10:10.9
2
20
Jirí Malecký
Jafiduto Kadan
Czech Republic
Senior
1:11:38.9
1
21
Jirí Ešner
RC Zlín
Czech Republic
Senior
1: 12:34.0
22
Petr Vavruša
RC Zlín
Czech Republic
Veteran
58:06,1
4 rounds
23
Michal Merta
PSP KK Plzen
Czech Republic
Senior
58:20,8
4 rounds
24
Vlastimil Filip
Jafiduto Kadan
Czech Republic
Veteran
1:00:17,1
4 rounds
25
Ivo Šnajdr
RC Zlín
Czech Republic
Veteran
1:00:17.7
4 rounds
26
David Seemann
S.K.Oslavany
Czech Republic
Veteran
1:01:04.5
4 rounds
28
Zdenek Jurák
S.K.Oslavany
Czech Republic
Senior
1:03:38.9
4 rounds
29
Ludek Kolár
S.K.Oslavany
Czech Republic
Veteran
1:04:01.5
4 rounds
27
Gerben Koridon
Selles-Kamperzeedijk
The Netherlands
Senior
1:11:18.5
4 rounds
30
Jirí Dupal
Rollo Klub Praha
Czech Republic
Veteran
1:13:09.9
2 rounds
DNF
Hans Kristian Guenther
Germany
Germany
Senior
DNF
Eric van der Meide
Selles-Kamperzeedijk
The Netherlands
Senior
         
Women 23 km
Team
Team
Category
Time
Europoints
1
Alena Kupilíková
PSP KK Plzen
Czech Republic
Senior
57:16:1.0
40
2 Alena Andršová R+Penco Praha Czech Republic Senior
57:26:3.0
35
3 Markéta Štejrová PSP KK Plzen Czech Republic Senior
57:27:0.0
31
4 Martina Smitková PSP KK Plzen Czech Republic Senior
1:00:15.0
27
5 Anežka Zýková Ultima K.Lap Team Czech Republic Junior
1:00:30.1
24
7 Klára Tomanová R plus Penco Praha Czech Republic Senior
1:10:00.0
21
6 Thijza Brouwer Selles-Kamperzeedijk The Netherlands Senior
1:15:12.4
18
7 Irena Vondrácková S.K.Oslavany Czech Republic Senior
1:15:14.8
16
8 Renata Šterková R+Penco Praha Czech Republic Veteran
05:15,0
14


 



CZ: Sunday May 22 2005
eurocup individual race 2005 (8 km)

Short race Prague, Czech Republic
Organized by R plus Penco Praha and Ultima K.lap Team
Coordinated by Ceska Rollo Liga and IKSA

  Surname Name Team Nationality Category Time
Europoints
1. Vieriko Hannu Ketkupolkka Helsinki Finland Veteran 16:43,4 40
2. Provod Ladislav PSP KK Plzen Czech Republic Senior 16:45,8 35
3. Pešta Petr PSP KK Plzen Czech Republic Senior 16:49,8 31
4. Cvalín Karel PSP KK Plzen Czech Republic Senior 16:50,7 27
5. Pešta Michal PSP KK Plzen Czech Republic Senior 17:22,0 24
6. Vlášek Jan Ultima K.lap Team Czech Republic Senior 17:23,4 21
7. Špinka Michal R plus Penco Praha Czech Republic Senior 18:05,5 18
8. Tlapa Jaroslav Ultima K.lap Team Czech Republic Senior 18:06,1 16
9. Matek Michael R plus Penco Praha Czech Republic Veteran 18:07,1 14
10. Gargano Mario Team Alieni Italy Senior 18:07,8 12
11. Gazárek Milan Ultima K.lap Team Czech Republic Veteran 18:09,4 10
12. Kadlec Martin PSP KK Plzen Czech Republic Senior 18:30,3 9
13. Van der Velde Arend Stepteam Twente The Netherlands Veteran 18:44,0 8
14. Novák Jaroslav Kolobeh CB Czech Republic Veteran 18:53,6 7
15. Van der Velde Roel Selles-Kamperzeedijk The Netherlands Junior 18:54,4 6
16. Kessler Lars Germany Germany Senior 19:24,3 5
17. Hutten Harry Steenbergen The Netherlands Veteran 19:26,7 4
18. Caizzaco Alfonso Turismo Inarrestabile Italy Senior 19:44,8 3
19. Tocík Rostislav Jafiduto Kadan Czech Republic Senior 19:53,2 2
20. Ešner Jirí RC Zlín Czech Republic Senior 20:01,6 1
21. Vavruša Petr Ultima K.lap Team Czech Republic Veteran 20:02,8  
22. Malecký Jirí Jafiduto Kadan Czech Republic Senior 20:03,7  
23. Liška Václav Ultima K.lap Team Czech Republic Senior 20:29,3  
24. Kolár Ludek S.K.Oslavany Czech Republic Veteran 20:36,8  
25. Filip Vlastimil Jafiduto Kadan Czech Republic Veteran 20:49,5  
26. Šnajdr Ivo RC Zlín Czech Republic Veteran 20:56,2  
27. Duška Miroslav Jafiduto Kadan Czech Republic Senior 21:16,8  
28. Merta Michal PSP KK Plzen Czech Republic Senior 21:24,7  
29. Jurák Zdenek S.K.Oslavany Czech Republic Senior 21:46,6  
30. Seeman David S.K.Oslavany Czech Republic Veteran 22:05,6  
31. Vaigl Jaroslav R plus Penco Praha Czech Republic Veteran 23:31,6  
32. Michálek Bretislav VKK Rožnov Czech Republic Veteran 23:35,1  
33. Legát Pavel R plus Penco Praha Czech Republic Senior 24:16,3  
34. Koridon Gerben Selles-Kamperzeedijk The Netherlands Senior 25:40,7  
35. Vondrácek Martin S.K.Oslavany Czech Republic Pup. 27:13,7  
36. Van der Meide Eric Selles-Kamperzeedijk The Netherlands Senior 29:35,4  
37. Guther Hans Germany Germany Senior 29:38,1  
38. Seeman Michal S.K.Oslavany Czech Republic Pup. 30:24,6  
             
  Women          
  Surname Name Team Nationality Category Time
Europoints
1. Zýková Anežka Ultima K.lap Team Czech Republic Junior 20:09,6 40
2. Štejrová Markéta PSP KK Plzen Czech Republic Senior 20:41,3 35
3. Tlapová Marie PSP KK Plzen Czech Republic Senior 21:45,6 31
4. Smitková Martina PSP KK Plzen Czech Republic Senior 22:24,2 27
5. Šterková Renata R plus Penco Praha Czech Republic Veteran 23:40,5 24
6. Novotná Bára R plus Penco Praha Czech Republic Junior 23:48,0 21
7. Tomanová Klára R plus Penco Praha Czech Republic Senior 23:55,8 18
8. Vondrácková Irena S.K. Oslavany Czech Republic Senior 24:19,6 16
9. Brouwer Thijza Selles-Kamperzeedijk The Netherlands Senior 26:12,9 14


 



GER: Sankt Wendel 2005
eurocup sprint

Sankt Wendel Germany
Organized by Gemeinde Sankt Wendel and Deutsch Tretroller Forum
Coordinated by IKSA


Sankt Wendel eurocup 2005  |  Marathon - 42,195 km / 37,045 km
    Name Nation Laps Time
1   Hannu Vierikko FIN
8
1:25:02
2   Karel Cvalin CZE
8
1:26:14
3   Tomas Porthin FIN
8
1:27:07
4   Mario Gargano ITA
8
1:31:04
5 1st VM Milan Gazarek CZE
8
1:34:42
6   Jan Vlasek CZE
8
1:35:00
7   Michal Spinka CZE
8
1:35:05
8   Wolfgang Seibel GER
8
1:35:32
9   Stefano Beltrando ITA
8
1:37:13
10   Patrick Oberto ITA
8
1:40:00
11   Lars Kessler GER
8
1:40:31
12   Alfonso Caiazzo ITA
8
1:41:24
13   André Visscher NED
8
1:42:46
14   Marc Ypma NED
8
1:44:44
15 1 J Roel vd Velde NED
8
1:47:56
16 2d VM Gerard v Oorschot NED
8
1:48:31
17   William v Geloof NED
8
1:51:30
18 1st F Andrea Hammer GER
7
1:38:31
19 2d F Miriam Cerutti ITA
7
1:38:32
20   Jürgen Dahlke GER
7
1:38:45
21   Albin Rikkerink NED
7
1:52:20
22   Klaus Kuppenbender GER
7
1:52:23
23 3d F Ilse Ypma-Bijl NED
7
1:52:52
24   Hossam Feissali GER
6
1:42:41
25 4 F Peterina vd Molen NED
6
1:44:59
26 5 F Elisa Viglio ITA
6
1:48:26
27   Gerben Koridon NED
6
1:53:55
28 6 F Karin Bastian GER
6
1:56:35
29 7 F Thijza Brouwer NED
6
1:59:59
30   Hans-Christian Günther GER
5
1:57:31
31   Eric vd Meide NED
2
DNF
32 8 F Mireille Boschma NED
2
DNF
Notes: The race was closed for men and women after the first lady did 7 laps (37,045 km)
8 laps were full marathon (42,195 km)

 


GER: Sankt Wendel 2005
eurocup time trial

Sankt Wendel Germany
Organized by Gemeinde Sankt Wendel and Deutsch Tretroller Forum
Coordinated by IKSA

Sankt Wendel eurocup 2005  |   Individual Time Trial - 2,5 km
         
Rank
Cat.
Name
Nation
Time
1
Hannu Vierikko
FIN
03:48,7
2
Tomas Porthin
FIN
03:49,6
3
Jan Vlasek
CZE
03:53,3
4
Karel Cvalin
CZE
03:55,3
5
Mario Gargano
ITA
04:01,4
6
V
Milan Gazarek
CZE
04:02,6
7
Stefano Beltrando
ITA
04:06,7
8
Michal Spinka
CZE
04:07,8
9
Patrick Oberto
ITA
04:10,1
10
André Visscher
NED
04:11,4
11
Lars Kessler
GER
04:14,6
12
Alfonso Caiazzo
ITA
04:16,2
13
Wolfgang Seibel
GER
04:17,3
14
Junior
Roel vd Velde
NED
04:21,6
15
Marc Ypma
NED
04:29,3
16
William v Geloof
NED
04:29,6
17
V
Gerard v Oorschot
NED
04:51,7
18
Kid
Tom Rikkerink
NED
04:52,0
19
Klaus Kuppenbender
GER
04:55,3
20
F 1
Andrea Hammer
GER
04:59,9
21
F 2
Miriam Cerutti
ITA
05:03,8
22
Jürgen Dahlke
GER
05:05,5
23
F 3
Ilse Ypma-Bijl
NED
05:11,9
24
Junior
Rick v Oorschot
NED
05:18,6
25
Gerben Koridon
NED
05:26,8
26
Junior
Tanja v Oorschot
NED
05:34,4
27
Dietmar Funke
GER
05:39,9
28
F 4
Thijza Brouwer
NED
05:40,4
29
F 5
Elisa Viglio
ITA
05:47,4
30
Hans-Christian Günther
GER
05:58,2
31
F 6
Karin Bastian
GER
05:59,3
32
Eric vd Meide
NED
06:32,9
33
Kid
Florian Kuppenbender
GER
06:57,1
34
Kid
Amalena Seibel
GER
06:59,3

 



FIN: Friday August 5 2005
eurocup sprint

Helsinki
Organized by Ketku
Coordinated by FIKSA and IKSA

Men 1000 m Team Nationality Category Time
Eurocup
1. Erwin Borremans Ketkupolkka Helsinki Belgium Senior 1,58,43 40
2. Vieriko Hannu Ketkupolkka Helsinki Finland Senior 1,58,96 35
3. Stefano Beltrando AVIS Italy Senior 2,03,40 31
4. Federico Torti AVIS Italy Senior 2,07,20 27
5. Janne Mononen Ketkupolkka Helsinki Finland Senior 2,03,69 24
6. Alpo Kuusisto Ketkupolkka Helsinki Finland Senior 2,07,38 21
7. Antti Lehtinen - Finland Senior 2,14,82 18
8. Erik de Groot Groningen Netherlands Senior 2,10,26 16
9. Matti Pesälä Team - Finland Senior 2,10,70 14
10. Markus Porthin Ketkupolkka Helsinki Finland Senior 2,18,91 12
11. Lars Kessler Team Deutschland Germany Senior 2,11,03 10
12. Ari Känsäkoski Team - Finland Senior 2,32,77 9
13. Antti Aavikko Team - Finland Senior 2,26,18 8
14. Heikki Nyman Team - Finland Senior 2,22,50 7
15. SimoSäynätkari Team - Finland Senior 2,34,53 6
16. Robert Henriksen Team - Finland Senior 2,37,93 5
17. Ari Wikström Team - Finland Senior 2,57,89 4
               
Women 1000 m Team Nationality Category Time
1. Miriam Cerrutti - Italy Senior 2,27,90 40
2. Anne-Maria Vierikko Ketkupolkka Helsinki Finland Senior 2,28,28 35
3. Marjo Reijonen - Finland Senior 2,33,59 31
4. Karoliina Vilander - Finland Senior 2,34,09 27
5. Elisa Viglio AVIS Italy Senior 2,41,03 24
6. Marloes van Dijk Groningen Netherlands Senior 3,15,04 21
               
 Juniors 400 m Team Nationality Category Time
1. Akseli Escartin - Finland Junior 52,07 -
2. Sampo Rantala - Finland Junior 57,58 -
3. Einari Vierikko Ketkupolkka Helsinki Finland Junior 1,00,43 -
4. Elmo Rantala - Finland Junior 1,09,94 -
5. Silja Rantala - Finland Junior 1,10,91 -


 


FIN: Sunday August 7 2005
eurocup marathon

Helsinki
Organized by Ketku
Coordinated by FIKSA and IKSA

Men 42,2 km Team Nationality Category
Time
Eurocup
1 Vieriko Hannu Ketkupolkka Helsinki Finland Senior
1.23.26
40
2 Erwin Borremans Ketkupolkka Helsinki Belgium Senior
1.28.15
35
3 Alpo Kuusisto Ketkupolkka Helsinki Finland Senior
1.29.19
31
4 Anssi Lehtinen - Finland Senior
1.29.53
27
5 Lars Kessler Team Deutschland Germany Senior
1.35.34
24
6 Antti Lehtinen - Finland Senior
1.37.06
21
7 Stefano Beltrando AVIS Italy Senior
1.37.21
18
8 Tuomo Niittylahti - Finland Senior
1.42.30
16
9 Federico Torti AVIS Italy Senior
1.43.38
14
10 Matti Pesälä Team - Finland Senior
1.44.44
12
11 Heikki Nyman Team - Finland Senior
1.45.52
10
12 Erik de Groot Groningen Netherlands Senior
1.48.39
9
13 SimoSäynätkari Team - Finland Senior
2,07,06
8
           
 
Women 21.1 km Team Nationality Category
Time
Eurocup
1. Miriam Cerrutti - Italy Senior
0,56,25
40
2. Marjo Reijonen - Finland Senior
1,03,17
35
3. Karoliina Luoto - Finland Senior
1,07,53
31
4. Susanna Nyman - Finland Senior
1,12,52
27
5. Elisa Viglio AVIS Italy Senior
1,13,29
24
           
 
Juniors 21.1 km Team Nationality Category
Time
-
1. Akseli Escartin - Finland Junior
0,56,25
-
2. Jarno lethinen - Finland Junior
1,01,24
-
3. Henri Lethinen - Finland Junior
1,05,00
-


 


UK: Swansea September 2005
eurocup 20 km race in park

United Kingdom
Organized by Kickbike UK
Coordinated by IKSA

Men 19.3 km / 10 rounds Team Nationality Category
Time
Eurocup
1 Lars Kessler Team Deutschland GER Senior
47:15:00
40
2 Andre Visscher Selles Kamperzeedijk NED Senior
48:05:00
35
3 David Riches - UK Senior
49:38:00
31
4 Ben Beachel - UK Senior
9 rounds
27
5 Rob Wachowski - UK Veteran
9 rounds
24
6 Pieter Jan van Loo Selles Kamperzeedijk NED Senior
8 rounds
21
7 Ton Raadgever Exion Amersfoort NED Senior
8 rounds
18
8 Gerben Koridon Selles Kamperzeedijk NED Senior
7 rounds
16
           
 
Women Team Nationality Category
Time
Eurocup
1. Thijza Brouwer Selles Kamperzeedijk NED Senior
7 rounds
40


UK: Swansea September 2005
eurocup 1000 meter mass start

United Kingdom
Organized by Kickbike UK
Coordinated by IKSA

Men 20 km / 10 rounds Team Nationality Category
Time
Eurocup
1 Lars Kessler Team Deutschland GER Senior
-
40
2 Andre Visscher Selles Kamperzeedijk NED Senior
-
35
3 Pieter Jan van Loo Selles Kamperzeedijk NED Senior
-
31
4 David Riches - UK Senior
-
27
5 Cees Bakker Exion Amersfoort NED Senior
-
24
6 Ton Raadgever Exion Amersfoort NED Senior
-
21
7 Rob Wachowski Team Swansea UK Veteran
-
18
8 Patrick McCors - UK Senior
-
16
5 Gerben Koridon Selles Kamperzeedijk NED Senior
-
24
6 Peter Sheterline Team Swansea UK Senior
-
21
7 Michael Whittaker - UK Senior
-
18
           
 
Women Team Nationality Category
Time
Eurocup
1. Thijza Brouwer Selles Kamperzeedijk NED Senior
-
40




 

 

 

 


Eurocup Relay races 2005:


CZ: Saturday May 21 2005
relay race 2005, teams of 3 persons

Relay race Nymburk, Czech Republic
Organized by R plus Penco Praha and Ultima K.lap Team
Coordinated by Ceska Rollo Liga and IKSA

- 2 men 1 woman per team
Nat.
-members
1

PSP KK Plzen A

CZ -
2 PSP KK Plzen A CZ -
3 Fin/CZE/ITA CZ -
4 R plus Penco Praha CZ -
5 PSP KK Plzen B CZ -
6 Netherlands II NED-CZ Arend van der Velde, Harry Hutten, .......
7 Germany GER-CZ Lars Kessler, Hans Kristian Guenther, .....
8
Netherlands I (Kamperzeedijk) NED Gerben Koridon, Thijza Brouwer, Eric van der Meide

 


NL: Sunday 4 June 2005
Relay race 2005 - mixed teams

Relay race - Oldenzaal, The Netherlands
Organized by stepteam Twente
Coordinated by Nederlandse Autoped Federatie and IKSA


- Mixed teams
Nat.
Sort of team
- members
1 Italy ITA men Federico Torti, Marco Mazzoli
2

Czech Team

CZ 2 men/ 1 woman Karel Cavlin, Michal Spinka, Anezka Zykova
3 Selles Kamperzeedijk 1 NED 2 men/ 1 woman Arnold Tuinman, Roel van der Velde, Hermien Koers
4 Team 55 NED men Eric de Groot, Peter de Vogel, Arend van der Velde
5
Stepteam Twente NED men Vincent Gooiker, Johan van der Veen, Herman Gooiker
6 Stepteam Made NED 2 men/ 1 woman William van Geloof, Gerard van Oorschot, Tanja van Oorschot
7
Germany GER men Jurgen Gunter, Lars Kessler, Klaus Kuppenbender
8 Belgium/Italy BEL/ITA 2 men/ 1 woman Erwin Borremans, Elisia Viglio, ......
9 Selles Kamperzeedijk 2 NED 2 men/ 1 woman Gerben Koridon, Eric van der Meide, Mireille Boschma

 



UK: Swansea September 2005
Relay race 2005 - 3 person per teams

Relay race - park Swansea
Organized by Kickbike UK
Coordinated by IKSA


- Men
Nat.
Time
- members
1

The Good & Bad

GER/UK 4:49 Lars Kessler (1,3) ; David Riches (2)
2 Ben the Saviour UK 5:13 Ben Beachell, Phil Marshall, Andrew Hancock
3 Selles Kamperzeedijk NED 4:47 Gerben Koridon, Pieter Jan van Loo, Andre Visscher
4 Gwingo Cymru UK 5:19 Rob Wachowski, Simon Jones, Patrick McCors
- Women
Nat.
Time
- members
1 Selles Kamperzeedijk NED 6:32 Thijza Brouwer(1,3); Peterina van der Molen (2)

 




Comments or question on Eurocup results. Mail us.