International Kicksled and Scooter Association
Eurocup Classement : 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012
Eurocup Race results : 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012


Footbike Eurocup Race Results 2002

Eurocup IKSA races:

Hengelo | The Netherlands - 2002

EC Carlsbad | 12 km Czech - 2002
EC Pilzen | 21 km race Czech - 2002
EC Pilzen | Relay (team) races Czech - 2002
EC Pilzen |
Sprint races race Czech - 2002
Cervinia |
Italy - 10 km race 2002
Cervinia |
Italy - relay race 2002
Helsinki |
Finland - sprints & relay 2002
Helsinki |
Finland - marathon & downhill 2002
Brugge
| Belgium 2002

Promotional races:

Thusis | Switzerland 2002
Engelberg | Switzerland 2002





NL: Friday June 7 2002
Nacht van Hengelo
eurocup race 2002 | Click here for the photo journal

scooter criterium during large event in Nacht of Hengelo / 44 minute race
Organized by PR Verhuur Stepklup Twente
Coordinated by Nederlandse Autoped Federatie and IKSA

 
Men Senior
Nat.
Team/Club
Finish
1

Hannu Vierikko

FIN Ketkupolkka -
2 Andries Koers NL Selles Kamperzeedijk 3.0 sec
3 Jan Elmgren FIN Ketkupolkka 3.5 sec
4 Tomas Porthin FIN Ketkupolkka 4.0 sec
5 Ville Vickholm FIN Ketkupolkka 5.0 sec
6 Petr Pesta CZ Pilzen 7.0 sec
7 Michal Pesta CZ Pilzen 9.0 sec
8 Javoslav Tlapa CZ Pilzen -
9 Arend van der Velde NL PR Verhuur Stepklup -
10 William van Geloof NL One Step Ahead -
11 Vincent Gooiker NL PR Verhuur Stepklup -
12 Peet de Graaf NL Stepteam Amersfoort -
13 Lars Kessler D Wuppertal -
14 Reinout de Rooy NL - -
15 Gerrit Jan Beldman NL Selles Kamperzeedijk -
16 Arnold Tuinman NL Selles-Kamperzeedijk -
17 Ger Schurink NL PR Verhuur Stepklup -
18 Cees Bakker NL Stepteam Amersfoort -
19 Martijn van Geloof NL One Step Ahead -
20 Aram Scheeve NL PR Verhuur Stepklup -
21 Gerben Koridon NL Selles-Kamperzeedijk -
22 Eric van der Meide NL Selles-Kamperzeedijk -
23 Herman Gooiker NL Team Lens -


       
 
Senior Women
Nat.
Team/Club
Finish
1

Hermien Koers

NL Selles-Kamperzeedijk -
2 Marketa Stejvova CZ Pilzen -
3 Ilse Bijl NL Stepclub Nijkerk -
4 Virginie Veurink NL Twentse Autop. Losser -
5 Sylvia Katuin NL Twentse Autop. Losser -
6 Mireille Boschma NL Selles-Kamperzeedijk -
7 Paulien Engbers NL Twentse Autop. Losser -
8 Thijza Brouwer NL Selles-Kamperzeedijk -


       
 
Juniors Men
Nat.
Team/Club
Finish
1 David Schottert NL PR Verhuur Stepklup -
2 Maarten Nijhuis NL PR Verhuur Stepklup -
3 Roel vd Velde NL Selles-Kamperzeedijk -
4 Tim Engbers NL Twentse Autopedclub Losser -
5 Hans Kunst NL Selles-Kamperzeedijk -


       


 



EC 2002 - Day 1
Carlsbad Czech - 21 June 2002 | 12.5 km in centre town | Click here for the photo journal

 
Men Senior
Nat.
Team/Club
Rounds
Finish
1

Alpo Kuusisto

FIN Ketkupolkka 5 22:40,0
2 Hannu Vierriko FIN Ketkupolkka 5 22:42,0
3 Jan Elmgren FIN Ketkupolkka 5 22:44,0
4 Provod Ladislav CZE Ketkupolkka 5 22:58,0
5 Ville Vickholm FIN Ketkupolkka 5 22:59,0
6 Thomas Porthin FIN Ketkupolka 5 23:05,0
7 Pešta Petr CZE PSP KK Plzen 5 23:17,0
8 Andries Koers NED Selles-Kamperzeedijk 5 23:32,0
9 Pešta Michal CZE PSP KK Plzen 5 24:20,0
10 Richard Van Camp USA Kensu 5 25:36,0
11 Tlapa Jaroslav CZE PSP KK Plzen 5 26:07,0
12 Petr Vik CZE JAFIDUTO Kadan 5 26:22,0
13 Andre Visscher NED Selles Kamperzeedijk 5 26:32,0
14 Jiri Esner CZE RC Zlin 5 26:33,0
15 Arnold Tuinman NED Selles Kamperzeedijk 5 26:37,0
16 Robert Langmajer CZE KK Sokol Ejpovice 5 26:43,0
17 Pavel Legat CZE RRT Praha 5 26:48,0
18 Petr Vavrusa CZE RC Zlin 5 27:00,0
19 Rostislav Tocik CZE JAFIDUTO Kadan 5 27:15,0
20 Martin Kadlec CZE PSP KK Plzen 5 27:30,0
21 Igor Ricci ITA Avis team 5 27:33,0
22 Federico Torti ITA Avis team 5 27:35,0
23 Jan Klucina CZE KK Sokol Ejpovice 5 27:37,0
24 Vaclav Zenisek CZE KK Sokol Ejpovice 5 27:38,0
25 Vaclav Duska CZE JAFIDUTO Kadan 5 27:55,0
26 Miroslav Duska CZE JAFIDUTO Kadan 5 27:57,0
27 Lars Kessler GER Team Wuppertal 5 29:14,0
28 Tomas Herlik CZE PSP KK Plzen 5 29:20,0
29 Jiri ?ikot CZE PSP KK Plzen 4 22:54,0
30 Hossam Feisseli GER - 4 22:57,0
31 Lukas Kvasnicka CZE JAFIDUTO Kadan 4 23:44,0
32 Dusan Prejda CZE VKK Roznov 4 24:00,0
33 W. Konrad AUT - 4 26:03,0
34 Lukas Brezina CZE JAFIDUTO Kadan 4 26:19,0
35 Tomas Matejka CZE - 4 26:20,0
36 Stuart Lynch NZ - 4 25:10,0
37 Marek Tihelka CZE VKK Roznov 4 25:25,0
DNF Ludek Malek CZE RRT Praha - -
DNS Jan Vlasek CZE Ultima k lap T. Praha - -

Women - Carlsbad race centre town | 12.5 km
 
Senior Women
Nat.
Team/Club
Rounds
Finish
1 Hermien Koers NED Selles-Kamperzeedijk 5 29:50,0
2 Stejrova Marketa CZE PSP KK Plzen 5 31:40,0
3 Gazarkova Lucie CZE RC Zlin 5 33:30,0
4 Peterina vd Molen NED Selles-Kamperzeedijk 5 34:24,0
5 Martina Smitkova CZE CZE PSP KK Plzen 5 35:40,0
6 Thijza Brouwer CZE Selles-Kamperzeedijk 5 36:10,0
DNF Kotrlikova Lenka NED JAFIDUTO Kadan    

 




EC 2002 - Day 2
21 km | Plzen, 22 June 2002 | Click here for the photo journal

 
Men Senior
Nat.
Team/Club
Finish
1

Alpo Kuusisto

FIN Ketkupolkka 0:42:20
2 Jan Elmgren FIN Ketkupolkka 0:42:25
3 Ville Vickholm FIN Ketkupolkka 0:42:28
4 Hannu Vierriko FIN Ketkupolkka 0:42:46
5 Ladislav Provod CZE PSP KK Plzen 0:42:58
6 Thomas Porthin FIN Ketkupolka 0:44:36
7 Andries Koers NED Selles-Kamperzeedijk 0:45:21
8 Petr Pešta CZE PSP KK Plzen 0:45:22
9 Richard van Camp USA Kensu 0:46:52
10 Michal Pešta CZE PSP KK Plzen 0:48:16
11 Jaroslav Tlapa CZE PSP KK Plzen 0:49:00
12 Jan Beranek CZE PSP KK Plzen 0:49:40
13 Ludek Malek CZE RRT Praha 0:49:55
14 Petr Vik CZE JAFIDUTO 0:50:11
15 Robert Langmajer CZE KK Ejpovice 0:50:50
16 Andre Visscher NED Selles-Kamperzeedijk 0:50:52
17 Igor Ricci ITA Avis team 0:51:34
18 Rostislav Tocik CZE JAFIDUTO 0:51:48
19 Martin Kadlec CZE PSP KK Plzen 0:52:33
20 Martin Suchy CZE RRT Praha 0:52:34
21 Jan Vlasek CZE ULTIMA 0:52:58
22 Tomas Herlik CZE PSP KK Plzen 0:53:25
23 Dusan Stinil CZE Usti 0:53:46
24 David Seemann CZE RRT Praha 0:54:09
25 Miroslav Duska CZE JAFIDUTO 0:54:20
26 Federico Torti ITA Avis Team 0:54:35
27 Vaclav Zenisek CZE KK Ejpovice 0:54:37
28 Lukas Kvasnicka CZE JAFIDUTO 0:55:07
29 Arnold Tuinman NED Selles-Kamperzeedijk 0:55:20
30 Vaclav Duska CZE JAFIDUTO 0:55:34
31 Hossam Feisseli GER - 0:55:37
32 Lars Kessler GER - 0:58:12
33 Radek Bednarík CZE Usti 0:58:15
34 Roman Prochazka CZE Usti 0:58:22
35 Dusan Prejda CZE VKK Roznov 0:59:57
36 Evzen Hrdina CZE Comfort 1:00:37
37 Jiri Stavinoha CZE JAS Plzen 1:01:08
38 Jiri Barta CZE Usti 1:02:35
39 W. Konrad AUT - 1:03:55
40 Karel Svoboda CZE JAS Plzen - 1 round
41 Marek Tihelka CZE VKK Roznov - 1 round
42 Theodor Vysusil CZE RRT Praha - 1 round
43 Jakub Zlesak CZE RRT Praha - 1 round
44 Lukas Brezina CZE JAFIDUTO - 1 round
45 Jiri Dupal CZE RL Praha - 2 round
DNF Tomas Svoboda CZE JAS Klub -
DNF JiriČikot CZE PSP KK Plzen -
DNF Jan Klucina CZE Ejpovice -
DNF Eric van der Meide NED Selles-Kamperzeedijk -
 

     
 
Women Senior
Nat.
Team/Club
Finish
1

Marketa Stejrova

CZE PSP KK Plzen 0:54:33
2 Lucie Gazarkova CZE RC Zlin 1:01:13
3 Martina Smitkova CZE PSP KK Plzen 1:05:10
4 Lenka Kotrlikova CZE JAFIDUTO 1 round
5 Pavlina Seemanova CZE RRT Praha 1 round
DNF Thijza Brouwer NED Selles-Kamperzeedijk DNF
DNF Peterina van der Molen NED Selles-Kamperzeedijk DNF
DNF Hermien Koers NED Selles-Kamperzeedijk DNF

 



EC 2002 - Day 2
Men relay 3 x 1,5 km | Plzen Czech - 22 June 2002 | Click here for the photo journal

EC
Race

Men senior

Nat.
Team/Club
Time
1 1

Jan Elmgren, Alpo Kuusisto, Hannu Vierriko

FIN

Ketkupolka

17:41,0

  2

Ville Vickholm, Tomas Porthin, Richard Van Camp

FIN/USA

Ketkupolkka

17:59,0

2 3

Ladislav Provod Michal Pešta Petr Pešta

CZE

Pesta s Partou

18:18,0

3 4

Andre Visscher, Andries Koers, Arnold Tuinman

NL

Selles-Kamperz.

19:02,0

4 5

Jaroslav Tlapa Ludek Malek Jan Beranek

CZE

PSP

22:47,0

5 6

Igor Ricci Federico Torti

IT

Avis Team

23:11,0

6 7

Robert Langmajer Jan Klucina Vaclav Zenisek

CZE

Ejpovice

23:34,0

7 8

Martin Kadlec Tomas Herlik Jan Vlasek

CZE

-

23:39,0

8 9

Duska Petr Vik Tomas Svoboda

CZE

-

24:02,0

9 10

Zlesak Vysusil Martin Suchy

CZE

RRT Praha

26:53,0

10 11

Dusan Prejda Petr Hub Bretislav Michael

CZE

-

28:20,0

  12

Lars Kessler Hossam Feisseli Eric Van der Meide

GER-NL

-

29:42,0



Women relay 2 x 1,5 km
EC
Race

Woman senior

Nat.
Team/Club
Time
1 1

Markéta Štejrová, Lucie Gazarkova

CZE

PSP KK Plzen

15:21

2 2

Hermien Koers Thijza Brouwe

NL

PSP KK Plzen

15:56

3 3

Jana Baxova Dasa Hrdlickova

CZE

PSP KK Plzen

18:29


 



EC 2002 - Day 3
Men EC sprint | Plzen Czech - 23 June 2002 | Click here for the photo journal

EC

Men senior | Final time - 1 km

Nat.
Team/Club
Time
1

Hannu Vierriko

FIN

Ketkupolka

01:49,0

2

Jan Elmgren

FIN

Ketkupolkka

01:50,0

3

Alpo Kuusisto

FIN

Ketkupolkka

01:51,0

4

Ville Vickholm

FIN

Ketkupolkka

01:56,0

5

Andries Koers

NED

Selles-Kamperz.

01:53,0

6

Thomas Porthin

FIN

Ketkupolkka

01:54,0

7

Jan Vlasek

CZE

Ultima Praha

02:02,0

8

Federico Torti

ITA

Avis team

02:02,0

 

 

 

EC

Men senior | Qualification time 750 m

Nat.
Team/Club
Time
9

Andre Visscher

NED

Selles-Kamperz.

01:29,0

10

Richard Van Camp

USA

Kensu

01:29,0

11

Provod Ladislav

CZE

PSP KK Plzen

01:29,0

12

Arnold Tuinman

NED

Selles-Kamperz.

01:30,0

13

Pešta Michal

CZE

PSP KK Plzen

01:30,0

14

Ludek Malek

CZE

RRT Praha

01:30,0

15

Pešta Petr

CZE

PSP KK Plzen

01:31,0

16

Igor Ricci

ITA

Avis team

01:31,0

17

Robert Langmajer

CZE

KK Sokol Ejpovice

01:32,0

18

Tomas Svoboda

CZE

Jas Klub Plzen

01:33,0

19

Martin Kadlec

CZE

PSP KK Plzen

01:34,0

20

Tomas Herlik

CZE

PSP KK Plzen

01:34,0

21

Martin Suchy

CZE

RRT Praha

01:35,0

22

Jan Klucina

CZE

KK Sokol Ejpovice

01:36,0

23

Theodor Vysusil

CZE

RRT Praha

01:37,0

24

Dusan Prejda

CZE

VKK Roznov p. R

01:37,0

25

Marek Tihelka

CZE

VKK Roznov p. R

01:38,0

26

Hossam Feisseli

GER

-.

01:41,0

27

Lars Kessler

GER

-

01:42,0

28

Zlesak Jakub

CZE

RRT Praha

01:46,0

29

Eric van Der Meide

NED

Selles-Kamperz.

01:55,0

30

Jiri Cikot

CZE

PSP KK Plzen

DNF



Women EC Sprint
EC

Woman senior | 750 m

Nat.
Team/Club
Time
1

Hermien Koers

NED

Selles-Kamperz.

02:09,0

2

Stejrova Marketa

CZE

PSP KK Plzen

02:12,0

3

Thijza Brouwer

CZE

Selles-Kamperz.

02:18,0

4

Martina Smitkova

CZE

PSP KK Plzen

02:20,0

5

Peterina van der Molen

CZE

Selles-Kamperz.

DNS



 


IT: Cervinia 10 km race - Aug 3 2002
eurocup race 2002 | Click here for the photo journal

10 km eurocup scooter criterium.

Men senior | 10 km eurocup Nat.
Time
1 Alpo Kuusisto FIN 25.42.9
2 Tomas Porthin FIN 25.43.2
3 Ville Vickholm FIN 26.04.6
4 Igor Ricci ITA 26.40.1
5 Federico Torti ITA 26.58.2
6 Luca Yon ITA 28.20.9
7 Luigi Iapichino ITA 28.35.7
8 Roberto Cullaz ITA 29.08.0
9 Lars Kessler GER 29.25.2
10 Simone Bonino ITA 30.00.3
11 Antonella Marquis (F) ITA 33.42.7
12 Francesco Padovan ITA 1 giro
13 Agostino Cecchetti ITA 1 giro
14 Federico Bona ITA 2 giri
15 Alessandro Lupo ITA 2 giri
16 Elidio Viglio ITA 2 giri
17 Franco Padovan ITA 2 giri
18 Francesco Magliana ITA 2 giri
19 Ilaria Colonna (F) ITA 3 giri
20 Toto Sferrazza ITA 4 giri
 



 


IT: Cervinia relay race - Aug 3 2002
eurocup race 2002 | Click here for the photo journal
1h 24 min. - 750 mt.

Pos.
Teams men senior
Nat.
members
laps

1

Team Kickbike Finland

FIN

Thomas Porthin
Ville Vickholm
Alpo Kuusisto

48

2

Team Perin

ITA

Stefano Dametto
Alain Seletto
Tato Vietti

47

3

AVIS Canavese

ITA

Marco Rusconi
Igor Ricci
Federico Torti

47

4

Alieni 1

ITA

Marco Cecchetti
Walter Furno
Marco Nicolotti

44

5

Moretto Vistrorio

ITA

Marco Lissolo
Claudio Tomasi
Elidio Viglio

42

6

Citrulli Golosi

ITA

Roberto Arduino
Davide Bioletto
Claudio Zanin

41

7

AVIS San Giorgio

ITA

Caludio Defilippi
Luigi Iapichino

41

8

Tana delle Tigri

ITA

Roberto Bonello
Danut Decaroli
Andrea Forchino

40

9

Bosin Arredamenti

ITA

???
???
???

39

10

Lupi Solitari

ITA

Federico Bona
Guido Giordano
Lars Kessler

38

11

AVIS Strambino

ITA

Roberto Culaz

38

12

Alieni 3

ITA

Evaristo Toffano
Cristian Scavarda
Mario Gargano

38

13

After Sun

ITA

Franco Padovan
Alessandro Lupo
???

37

14

Strambino Junior

ITA

Francesco Padovan
???
???

37

15

Materia Strambino

ITA

Simone Bonino
Davide Orengia

36

16

Alienate

ITA

Fulvia Boido
Michela Tangi
Maria Tedesco

36

17

AVIS Mazzè

ITA

Sergio Sandrini
Fabrizio Mila

30

18

AVIS Ivrea Giovani

ITA

Alessandra Vassia
Elisa Viglio

30

19

Black Woman

ITA

Margherita Melle
Bernadette Padovan
???

29

20

Aquila Grigia

ITA

Toto Sferrazza

24

.
     


Pos.
Teams women senior
Nat.
members
laps
 

1

Alienate

ITA

Fulvia Boido
Michela Tangi
Maria Tedesco

36

2

AVIS Ivrea Giovani

ITA

Alessandra Vassia
Elisa Viglio

30

3

Black Woman

ITA

Margherita Melle
Bernadette Padovan
???

30




 


FIN: Helsinki - Friday Aug 16th 2002
eurocup race 2002


-Men senior | 2000 meter (1 lap) Nat.
Time
1 Hannu Vierikko FIN 3.49
2 Alpo Kuusisto FIN 3.50
3 Jan Elmgren FIN 3.50
4 Ville Vickholm FIN 3.53
5 Antti Lehtinen FIN 4.03
6 Lars Kessler GER 4.10
7 Heikki Nyman FIN 4.14
8 Markus Porthin FIN 4.19
9 Antti Väyrynen FIN 4.28
10 Simo Säynätkari FIN 4.47
       
-Women senior | 2000 meter Nat.
Time
1 Anne-Maria Vierikko FIN 4.38,3
2 Karoliina Escartin FIN 4.45,2
3 Nanna Sarkonen FIN 5.38,3

-Men senior | 400 meter (2 laps of 200 m) Nat.
Time
1 Hannu Vierikko FIN 52,15
2 Alpo Kuusisto FIN 53,80
3 Antti Lethinen FIN 57,46
4 Jan Elmgren FIN 58,25
5 Markus Porthin FIN 58,8
6 Ville Vickholm FIN 1.01,3
7 Antti Väyrynen FIN 1.01,5
8 Lars Kessler GER 1.02,8
8 Simo Säynätkari FIN 1.02,8
       
-Women senior | 400 meter Nat.
Time
1 Karoliina Escartin FIN 1.03,91
2 Anne-Maria Vierikko FIN 1.06,2
3 Nanna Sarkonen FIN 1.12,0

-3 x 400 meter relay Nat.
Time
1 Kepo I (Alpo,Jan,Hannu) FIN 2.54
2 Kensu/Kepo (Antti,Markus,Ville) FIN 2.55
3 FIN/GER mixed (Anne-Maria,Karoliina,Lars) FIN/GER 3.13
4 Lapin Kulta (Antti,Nanna,Esa Mononen) FIN 3.21

-Juniors (4 till 11 years) | 440 meter Nat.
Time
1 Akseli Escartin FIN 1.10,5
2 Einari Vierikko FIN 1.22,0
3 Emmi Nyman FIN 1.22,5
4 Nooa Puhal FIN 1.28,5
3 Alvar Escartin FIN 1.03,0 (halve distance



Helsinki - Saturday Aug 17th 2002

-Downhill race men Nat.
Time
1 Hannu Vierikko FIN 1 06. 9
2 Alpo Kuusisto FIN 1 12. 6
3 Simo Säynätkari FIN 1 23. 9
4 Markus Porthin FIN 1 25. 4
5 Ville Vickholm FIN 1 28. 0
6 Antti Lehtinen FIN 1 34. 0

-Eurocup marathon men (42.2 km) Nat.
Time
1 Alpo Kuusisto FIN 1 21. 35
2 Jan Elmgren FIN 1 22. 24
3 Ville Vickholm FIN 1 26. 28
4 Hannu Vierikko FIN 1 27. 18
5 Richard van Camp USA 1 33. 04
6 Antti Lehtinen FIN 1 36. 57
7 Lars Kessler GER 1 42. 56
8 Heikki Nyman FIN 1 45. 43
9 Peter Grönholm FIN 1 49. 05
10 Markus Porthin FIN 1 50. 21
11 Jari Reiliö FIN 1 53. 14
-Eurocup marathon women (42.2 km) Nat.
Time
1 Sari Eskelinen FIN 1 50. 51
2 Karoliina Escartin FIN 1 53. 00


-Women funrace 21.1 km Nat.
Time
1 Anne Muiniekka FIN 54. 16
2 Anne-Maria Vierikko FIN 57. 15
3 Liia Kapanen FIN 1 16. 50
-Men funrace 21.1 km Nat.
Time
1 Simo Säynätkari FIN 1 05. 28
2 Erkki Kapanen FIN 1 06. 40
3 Harri Isaksson FIN 1 11. 38





 


B: Brugge September 15th 2002
Brugge | Bloso centre Belgium
| Click here for the photo journal
Eurocup = Distance 30 minutes and 1 round

-Criterium 30 minutes Nat. Rounds (400m)
Time
1 Hannu Vierikko (M) FIN 34 (13.6 km) 31:14:46
2 Lars Kessler (M) GER 32 (12.8 km) 41:00:00
3 Thijza Brouwer (F) NED 24 (9.6 km) 41:41:12

-Sprint Nat. 1000 meter
400 meter
1 Hannu Vierikko (M) FIN 1:59:12 0:46:10
2 Lars Kessler (M) GER 2:11:03 0:52:08
3 Thijza Brouwer (F) NED 2:44:54 0:54:55
4 Oliver Verhlest (M - junior 13 years) B - 1:12:04





 


CH: Thusis April 27 2002
Thusis Chur 2002

Promotional scooter race in Switzerland | Distance 25,1 km

 
Men Senior
Nat.
Team or region
Time
         
1 Ville Vickholm FIN Ketkupolkka Helsinki 0.56:49:10
2

Porthin Tomas

FIN Ketkupolkka Helsinki 0.56:49:30
3 Huber Pascal CH Davos 1.01:49.70
4 Tschurr Thomas CH Sils i D 1.06:56.20
5 Feissali Hossam D Schleitdorf D 1.12:07.20
6 Torri Urs CH Zillis 1.12:07.60
7 Smit Jan Peter NL Fechy 1.18:00.80
8 Giger Markus CH Paspels 1.18:34.70
9 Battaglia Martin CH Furstenaubruck 1.18:35.30
10 Sievi Erwin CH Rothenbrunnen 1.18:36.00
11 Bram Hans CH Untereggen 1.20:30.60
12 Sutter Reto CH Furstenaubruck 1.20:39.90
13 Manni Bruno D Sils i D 1.21:24.70
14 Tschurr Jacob CH Furstenaubruck 1.23:33.50
15 Reber Josla CH Domat/Ems 1.24:36.10
16 Cassutt Alex CH Seewis Schmit 1.24:37.70
17 Conrad Martin CH Rodels 1.27:46.60
18 Giger Roman CH Paspels 1.27:47.40
19 Ferrari Marlo CH Rodels 1.28:13.80
20 Eugster Kari CH Paspels 1.30:13.90
21 Guildon Urs CH Furstenaubruck 1.30:24.90
22 Riedener Simon CH Untereggen 1.32:19.60
23 Weltz Johannes CH Solothurn 1.33:09.80
24 Bettschen Joel CH Bern 1.33:12.90
25 Wolfmann Sebastian CH Nussbaumen 1.39:29.70
26 Rieder Pius CH Untereggen 1.40:52.10
27 Krause Karl heinz CH Trimmis 1.45:08.20
28 Bosshard Hansrusdi CH Seegraben 1.49:12.70
29 Canal Ralph CH Trimmis 1.58:16.10


       
 
Women Senior
Nat.
Team or region
Time
         
1 Hammer Andrea D Oberammergau 1.12:13.70
2

Battaglia Petra

CH Furnstenaubruck 1.25:58.30
3 Klucker Rinalda CH St. Moritz 1.31:49.20
4 Volanthen Tanja CH Wunnewill 1.33:08.50
5 Betschen Veronique CH Bern 1.33:09.00
6 Zumkehr Therese CH Bern 1.33:11.10
7 Zurcher Jasmin CH Detingen 1.33:11.60
8 Raz Myrta CH Trimmis 1.35:54.40
9 Zeller Verena CH Ennetbaden 1.38:16.30
10 Bosshard Stephanie CH Seegraben 1.43:55.90
11 Gotz Bettina CH Bern 1.44:29.10
12 Vonlanthen Tatjana CH Fribourg 1.44:30.80
13 Bosschard Simone CH Seegraben 1.49:06.60
14 Cvigelli Carmen CH Scharans 1.51:41.30
15 Frischknecht Jane CH Chur 1.51:53.40
16 Keller Sara CH Bern 1.54:16.50
17 Krause Dora CH Trimmis 2.26:08.20






 



CH: Engelberg August 1 2002
Switzerland
Promotional scooter race in Switzerland


Individual race Engelberg
 
Men Senior
Nat.
Team or region
Rounds
Time
1 Alpo Kuusisto FIN Ketkupolkka Helsinki 3 5.23.30
2

Ville Vickholm

FIN Ketkupolkka Helsinki 3 5.26.63
3 Niederberger Dani CH   3 5.28.13
4 Fochi Roland CH   3 6.03.56
5 Renfer Philip CH   3 6.03.70

Relay Race Engelberg
 
Relay men
Nat.
Team or region
 
Time
1 Team Kickbike Finland FIN - 33 45 min.
2

d'Brisäkicker

CH - 33 --
3 Nordische Kombination CH - 33 --
4 Team Giorgio CH - 33 --
5 Swiss Telemark Team Engelberg Titlis AG CH - 30 --

 
FUN - Relay men
Nat.
Rounds
Time
1 Velobude Luzern CH 21 30 Minuten
2

Speed Wheels

CH 20 --
3 D'Klöschteler CH 20 --
4 vierMA-Newcomer-Team CH 19 --
5 Engelberger SC Team 2 CH 19 --
6 STV Lauftreff Engelberg CH 18 --
7 Engelberger SCTeam 3 CH 18 --
8 vierMA-Power-Team CH 18 --
9 Engelberger SC Team 1 CH 18 --
10 Badmington Bueri 2 CH 18 --
11 Badmington Bueri 1 CH 18 --
12 BSE Engelberg CH 17 --
13 Team Seven CH 16 --


       
 
FUN - Relay women
Nat.
Rounds
Time
1 Swiss-Ski Power Ladies CH 18 30 Minuten
2

Damen Skischule Engelberg Titlis AG

CH 18 --
3 Velobude-Girls Luzern CH 17 --
4 Team Sefron CH 17 --
5 Team FIN-SWISS CH 16 --
6 Immer wieder andersch CH 16 --
7 BSE Ladies CH 13 --
8 Die Mutigen vom ETT CH 12 --








Comments or question on Eurocup results. Mail us.